Používaním našej webovej stránky súhlasíte s používaním súborov cookie v súlade so zásadami súborov cookie.
Ochrana osobných údajov

Menu
Slovak sk
Vy ste navštívili: > Úvod >

Laptopy

Notbuky dnes používame na rovnaké úlohy ako stolné počítače. V súčasnosti nie sú cenové rozdiely medzi stolným počítačom a notbukom podstatné a aj preto v  sa predalo asi o tretinu viac notbukov ako stolných počítačov. Notbuky z funkčného hľadiska majú integrované komponenty s rovnakými funkciami ako stolné počítače, komponenty však nie sú zámeniteľné. Notbuk používa vlastné typy vnútorných portov, vonkajšie porty sú rovnaké ako pri „stolovom osobnom počítači PC“ len ich býva menej. Komponenty v notbukoch sú miniaturizované a optimalizované z hľadiska spotreby energie. Notbuky používajú na zobrazovanie zabudovaný LCD alebo LED displej, ako optickú mechaniku používajú slim DVD mechaniku, štandardom pre pamäť je SO-DIMM modul, procesor je obvykle vo verzii mobile s optimalizovanou spotrebou a variabilnou pracovnou frekvenciou, klávesnica je obvykle vo verzii slim, ako ovládač kurzora sa používa touchpad (v starších modeloch trackball resp. trackpoint) s možnosťou pripojenia myši a externej (veľkej) klávesnice cez USB port.

Napájanie

Najdôležitejším rozdielom medzi stolným počítačom a notbukom je práca na zabudovaný zdroj elektrickej energie. Zdrojom energie pre notbuk je akumulátor (nie je podmienka) s možnosťou napájania napájacím adaptérom zo siete 230V (malý interný alebo externý spínaný zdroj). Pomocou neho je umožnené nabíjanie akumulátora. Výdrž akumulátora sa pohybuje od 1 hodiny po 12 hodín. Niekedy je možné vymeniť iný modul (napr DVD mechaniku) za ďalší akumulátor. Používa sa obvykle akumulátor typu Li-On, v starších typoch NiMH, alebo NiCd. Budúcnosťou je SCiB akumulátor. Napätie adaptéra býva 12 až 19 voltov a preto je možné napájať notbuk aj z 12 V zásuvky automobilu. Životnosť akumulátora je asi 3 až 5 rokov (tisíce nabíjacích cyklov), cena akumulátora je 10 – 30% ceny notbuku.

Časti

Časti notbukov sú menšie, ľahšie alebo inak prispôsobené než zodpovedajúce časti stolných osobných počítačov:

 • Staršie notbuky mali displeje obrazovky s pomerom strán 4:3 a rozlíšením 1024 x 768 pixelov (XGA), alebo 1280 x 1024 pixelov. Väčšina moderných displejov je s aktívnou maticou uhlopriečkou 15,6" (palcov) alebo viac a má širokouhlý displej 16:9 s najčastejším rozlíšením 1366 x 768 alebo 1600 x 900 alebo  fullHD 1920 x 1080 až 4K 3840 x 2160 pixelov. Niektoré displeje umožňujú ovládanie dotykom (dotykový displej).
 • Grafická karta je podobná ako v stolovom počítači. Často je integrovaná v čipsete, a v samostatnom GPU so zdieľanou pamäťou. Novšie Notbuky majú vnútorne vyvedenú zbernicu MXM (mobile PCIe), s upgradovateľnou grafickou kartou MXM, alebo má integrovaný grafický čip s vlastnou pamäťou. Výkonovo sú ekvivalentné grafickým kartám v stolných PC, sú však optimalizované pre nízku spotrebu energie. Štandardom je výstup HDMI a D-SUB. Ďalšie výstupy/vstupy ako DVI, TV out, i-Link slúžia pre pripojenie externých displejov, televízora alebo kamery.
 • V súčasnosti procesory pre notbuky sú hlavne od firiem Intel alebo AMD. Rada Intel Core i (i3,i5,i7,i9) boli uvedená na trh s mikroarchitektúrou Sandy Bridge vo februári 2011 (ako 2 generácia), Ivy Bridge – jún 2012 (3 generácia), Haswell – jún 2013 (4 generácia), Cascade Lake-X 2017 (5 generácia). Najnovšia rada AMD je Ryzen (3,5,7,9) . Na trhu sú však ešte stále aj Notbuky so staršími procesormi Intel (Pentium M s technológiou , Celeron, Intel Core a Pentium) a od AMD (Athlon, Xeon ). Notbuky Apple boli do roku 2006 osadzované procesormi PowerPC, potom však Apple prešlo na Intel. Vo všeobecnosti sú procesory pre notbuky podobne výkonné, ako procesory v stolných PC, majú však premennú pracovnú frekvenciu a aj premennú spotrebu. Výkon procesorov notbukov možno nájsť porovnaný na CPUMark.
 • Optická mechanika. Notbuky sú štandardne vybavené mechanikou DVD (DVD RW DL) s napaľovaním. Je však vo verzii slim.
 • Disketová jednotka. Dnešné Notbuky už nedisponujú disketovými jednotkami, je však možné pripojiť externú FDD cez USB port.
 • Pevný disk je zvyčajne formátu 2.5", štandardizovaný s výškou 9 mm. Používajú sa (podobne ako v stolnom vyhotovení) HDD typu SATA, alebo IDE. Najnovšie sú polovodičové disky bez mechanických častí (SSD). Disk je optimalizovaný pre spotrebu, kapacity sú porovnateľné ako pri stolných PC. Notbuk je často vybavený zariadením pre vypínanie disku keď sa nepoužíva a obvodmi pre ochranu disku pred nárazom (sníma rýchly pohyb notbuku – predpoklad pádu – ihneď preruší prácu a zaparkuje hlavu disku do ochrannej polohy).
 • Pamäte sú rovnakého typu a frekvencií ako pri PC – DDR4, DDR3, DDR2 ale vo vyhotovení SO-DIMM. Notbuk má obvykle dva sloty pre pamäte.
 • Klávesnica je typu slim, nízkozdvihová. Je možné pripojiť aj externú klávesnicu cez USB.
 • Ovládač kurzora je typu touchpad, alebo je použitý dotykový displej. Je možné pripojiť externý ovládač kurzora (myš, tablet atď.) pomocou portu USB.
 • Zvuková karta je integrovaná, vrátane zabudovaných stereo reproduktorov a integrovaným mikrofónom. Niektoré notbuky majú zabudovaný hudobný systém s možnosťou pripojenia 5.1 a 7.1 reproduktorov. Notbuk má výstup pre slúchadlá a vstup pre externý mikrofón.
 • Notbuky sú štandardne vybavené niekoľkými USB portami (2-8). Legacy porty (zastarané porty – LPT, COM, PS/2, gameport a pod.) sa väčšinou pre úsporu miesta už nepoužívajú. Bežný je sieťový port (LAN RJ45), niekedy je použitý aj FireWire port. Novšie majú HDMI ,DP (Displayport).
 • Notbuky bývajú vybavené slotom na čítanie SD kariet alebo slotom PC Card staršie ozn. PCMCIA, pre rozšíriteľné moduly (modem, sieťová karta, DV karta, SCSI, WiFi atď.)
 • K bežnej výbave notbukov patrí bezdrôtové pripojenie typu WiFi a Bluetooth. Anténa je integrovaná v displeji. Infračervené pripojenie (IrDA) má čoraz menej nových modelov notbukov. IrDA je však možné pripojiť pomocou USB.
 • V čoraz menšej miere sa používa konektor pre pripojenie dokovacej stanice (docking station). Ide o akúsi podložku s prepájacím konektorom, do ktorej sa notbuk vloží a tým aj nabíja. Dostatočné množstvo USB portov a externých zariadení pripojiteľných cez USB spôsobuje nezáujem užívateľov o toto zariadenie. Dokovacia stanica má za úlohu rozšíriť notbuk po vložení o ďalšie zariadenia (napríklad väčší externý monitor) ale aj sťažiť možnosť jeho ukradnutia uzamknutím v dokovacej stanici.

 

Výkon

Stolové počítače prekonávajú Notbuky vo výkone, pretože nie sú obmedzované rozmermi ani spotrebou energie. V minulosti sa nové technológie vyvíjali pre Stolové počítače a do Notbukov sa miniaturizovali a optimalizovala sa spotreba energie, čo trvá nejaký čas. V posledných rokoch sa rozdiel vo výkone v cenových kategóriách stredného prúdu vyrovnal a Notbuky dosiahli predaje Stolové počítače. Pre kancelárske aplikácie poskytujú dostatočný výkon oba typy systémov. Pre špecializované Grafické alebo výpočtovo náročné operácie poskytujú lepší výkon stolové počítače. Tak ako nemá zmysel prevádzkovať server na Notbuku, nemá zmysel prenášať so sebou Stolové počítač.

Zvyšovanie výkonu

Zvyšovanie výkonu je silne obmedzené – obvykle je možné rozšíriť RAM (doložením ďalšieho modulu, alebo výmenou starého) a vymeniť Pevný disk. V niektorých modeloch je možný upgrade Grafickej karty (MXM, Axiom) a (teoreticky) Procesora. Teoreticky, pretože počas životnosti Notbuku sa vystrieda viacero generácií (soketov) Procesorov a keď príde na upgrade, tak sa už daný typ CPU nevyrába. Viacero Notbukov obsahuje MiniPCI slot, ale ten obvykle nie je určený na použitie koncovým používateľom. Pretože sú takmer všetky komponenty integrované na špeciálne navrhnutej základnej doske, aby sa ušetrilo miesto, sa notbuky opravujú zložito. Náhradné diely na notbuky (napr. displej, matičná doska) stoja takmer toľko, ako celý nový notbuk. Odporúča sa preto predĺžiť záruku na 3 roky (niektorý výrobcovia poskytujú za úplatu) a po záruke už Notbuk neopravovať, ale vymeniť. Cenový vývoj (neustály pokles ceny) tomuto dáva za pravdu.

Internet

Notbuky nie sú štandardne – podobne ako Stolové počítače – vybavené pripojením na internet. Sú vybavené portami a sieťovými pripojeniami, ale internetové pripojenie samotné si je nutné dokúpiť. Pre Notbuk používaný v domácom (firemnom) prostredí je možné pripojiť do siete prostredníctvom internetovému routeru pomocou WiFi (pripojenie k AP), sieťovým káblom (TP), alebo bluetooth pripojením. Mimo budovy je sa možné pripojiť na miestach pokrytých WiFi signálom s internetovým pripojením – hotspot. V niektorých mestách sú miesta s verejne dostupným pripojením (zdarma, určené hlavne pre turistov a návštevníkov mesta), alebo takéto pripojenie poskytujú prevádzkovatelia internetových kaviarní. Vyslovene mobilné pripojenie je možné dosiahnuť len využitím GSM siete (ako mobilný telefón). Je však potrebné mať GSM modem (externý na USB, alebo ako PC karta (PCMCIA karta)), s predplatenou službou.

 

 

Zdroj: Wikipedia